Pelikule. Jeta e Hemingway-it.   Leave a comment

          Biografia best-selling e A.E. Hotchner “Papa Hemingway: Nje kujtese personale” eshte propozuar qe t’i pershtatet ekranit te madh.

         The Gotham Group, nje kompani menaxhimi dhe prodhimi, dhe producenti Kevin Fortuna ka siguruar te drejtat. Libri zbulon 14 vitet e jetes te autorit, fitues te Cmimit Nobel, gjate se ciles ai pat qene mik i ngushte me Hotchner, tashme 88 .

         « Eshte kaq e radhe te kemi nje intimitet te tille, njohje te vertete rreth jetes se tij dhe se fundmi renies te nje ikone te vertete amerikane, – tha Ellen Goldsmith-Vein, e Gotham Group e cila do te prodhoje filmin me Peter McHugh. -Tregimet e Hotchner-it mbartin nje vlere mitike ne respekt te autorit Hemingway per te gjithe qe e pak e njihnin. » 

            Materiali i  ’96 te Richard Attenborough “Ne dashuri dhe lufte,” me pjesemarrjen e Chris O’Donnell mbuluan vitet e rinise te tij si nje shofer autoambulance ne Itali gjate Lutes I. Hotchner shkuajti ne ’62-shin skenarin e filmit “Aveturat e te riut Hemingway” bazuar ne tregimet e autorit.

            Hemingway vrau veten nje vit me vone.

            Fortuna, ish-president,  dhe CEO of Quigo Technologies, e cila ia shiti Time Warner-it per 4OO million dollare, gati, gjithashtu po zhvillon nje dokumentar per Hothcner nepermjet Dedalus Enterprises-it te tij.

Advertisements

Postuar nga 5 Shkurt, 2009 më Kol te mix.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: