Hemingway. Hapen arkivat ne Kube   Leave a comment

            Kesaj te hene u lejua ne Kube dokumenti i pare i dixhitalizuar per studiuesit, ndermjet mijerave te tjere ( shkrime, foto, libra ) te shkrimtarit Ernest Hemingway te mbyllura prej dekadash ne bodrumin e shtepise te tij ne rrethinat e Havanes.

            Te pa bublikuara me perpara ne me te shumten letrat do te japin drite ne 21 vitet qe Hemingway kaloi ne Finca Vigia , San Francisco de Paula ku ai shkojti disa nga veprat i tij me te mira…Studiuesit do te kene ne dore dokumente te rendesishme te pa njohura mire nga biografet e tij , tha drejtorja e Muzeut eh Ada Rosa Alfonso Rosales.

            Materiali permbledh me teper se 2000 dokumenta nga doreshkrimet e veprave te tij der’ te leterkembimet , 3500 foto dhe 9000 libra , 2000 prej te cileve te lexuara, verejtur nga shenimet e tij ne rreshtat anash…- vazhdoi.

            Perfshihen gjithashtu llogari te shifruara nga ai ne kerkimin e nendeteseve gjermane ne brigjet e Kubes gjate Luftes se Dyte Boterore dhe leterat e puneve dashurore te tij me Konteshen italiane Adriana Ivancich, qe besohet te kete qene modeli i heroines ne novelen e tij te 1950-es « Pergjate Lumit dhe Drejt Pemes ».

          Keshtu rreth gjysma e te 2000-tave e dixhitalizuar dhe sistemuar tashme, eshte e lejuar te perdoret nga studiusit qe bejne nje kerkese formale.

          Arkivi nuk eshte i lejuar ne Internet, por nje dite do te jete e pelqyeshme.

          Tanipertani per te pare arkivat duhet te shkohet ne Finca Vigia , ose Lookout Farm, por se shpejti brenda muajit  gjithashtu ne Boston , biblioteka presidenciale John F Kennedy.

         Lageshtirat dhe insektet kane gerryer pjese te shume dokumenteve te cilat jane restauruar me hire e pahire para skanimit ne komputer.

          Hem qendroi ne Cube nga ’39-ta, nje vit para botimit  « Per ke bien kembanat »  dhe shkrojti  « Plaku dhe deti », « Nje feste… » dhe « Ishuj ne rrjedhje » nderkohe, -perfundoi Alfonso, der’ me 1960-ten kur u kthye ne SHBA.

          Hemingway fitoi Nobel per letersi ne 1954….

             

Advertisements

Postuar nga 7 Janar, 2009 më Kol te mix.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: